Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > O škole > Historie školy

Historie školy

Škola byla založena v roce 1939. Ve všeobecném oddělení se tehdy vyučovaly všechny smyčcové a dechové nástroje, sólový a sborový zpěv, hudební nauka, intonace, orchestrální a souborová hra.

Pedagogické oddělení mělo za úkol vyškolit ze svých absolventů po vykonání státní odborné zkoušky učitele hudby. V tomto oddělení se kromě hlavního předmětu (hra na nástroj) vyučovalo hudební nauce, harmonii, intonaci, hudebním a kulturním dějinám, hudebním formám, pedagogice, metodice, komorní hře a společenskému chování.

V průběhu let škola procházela změnami a rozšiřováním výuky a fungovala pod různými názvy. Nejprve byla pod hlavičkou Hudebního a pěveckého spolku Smetana. Od roku 1949 existovala jako Městský hudební ústav ve Frýdku-Místku a později dlouhou dobu jako Lidová škola umění ve Frýdku-Místku (v letech 1962-1989). 

Lidové školy umění ztratily v době tzv. normalizace a v dalších letech své postavení zařazením mezi školská zařízení. Teprve novelizace školského zákona po roce 1989 vrátila tomuto typu škol jejich původní statut školy a dala jim i dnešní název – základní umělecká škola. V současné době jsou základní umělecké školy součástí systému na sebe navazujícího uměleckého vzdělávání.

 Více o historii školy

Škola.png