Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Naši žáci se zúčastnili akordeonových kurzů MUSICOLLAGE

Naši žáci se zúčastnili akordeonových kurzů MUSICOLLAGEAkordeonové kurzy MUSICOLLAGE

(12. – 13. 11. 2022, Janáčkova konzervatoř Ostrava)

akordeonové kurzy.jpg

 

Ve dnech 12. a 13. 11. 2022 se p. uč. Vít Pavlíček zúčastnil akordeonového kurzu s názvem „Musiccollage“ spolu se svými třemi žáky: Dorotkou Pečinkovou (1. ročník I. stupně), Vojtěchem Macháčkem (5. ročník I. stupně) a Annou Palicovou (2. ročník II. stupně).

Jelikož se jednalo o improvizační kurzy, žáci nemuseli mít nic připraveno a sami se tak mohli přesvědčit o stavu svých doposud nabytých hudebních schopností a dovedností v porovnání s žáky z jiných škol. Zároveň si účinkující mohli vyzkoušet tvořit hudbu podle sebe. Např. vyjádření nálady prostřednictvím akordeonu – smutek, veselí, hra příběhu či tvorba vlastní skladby.     

Kurzy byly rozděleny do několika skupin s českými lektory Janem Meislem a  Pavlem Samiecem a dále také polskými kolegy Dariuszem Kownackim, Wojciechem Golecem, Vojtechem Szabó a Marcinem Jablońskim. 

Skupinka č. 1 - Žáci Dorotka Pečinková a Vojtěch Macháček se zapojili do skupinky mladších žáků, kde tvořili spolu s ostatními „Legendu  o Wawelském draku.“  Příběh byl tvořen dle pevného scénáře pana lektora Dariusze Kownackého. Část žáků dostala za úkol ztvárnit jednotlivé postavy příběhu (princezna, švec, vlk, drak). Byla zde také úloha vypravěče a zbytek členů skupinky pak dotvářel scénickou hudbu jednotlivých nálad (smutek, veselí, napětí apod.)

Skupinka č. 2 - Žákyně Anna Palicová spolu se svým bratrem Tomášem Palicou (bývalý žák naší ZUŠ, současný student 5. ročníku JKO, hudební obor akordeon) byli ve skupině lektora Pavla Samiece - českého akordeonisty a skladatele. Dali se do tvorby vlastní společné skladby s názvem Hvězdná noc.

Skupinka č. 3 -Akordeonové AAA trio ZUŠ FM (Anna Palicová, Andrea Austová a Adriana Šochová) byly ve skupině pana lektora Jana Meisla, který s tímto uskupením pracoval na přednesu jejich současně studovaných skladeb: S. Mendes/C. Cabello: Seňorita a  arr. A. Rieu: Passo doble. Jejich práce byla jakousi otevřenou hodinou pro ostatní kolegy – učitele akordeonisty, na téma výuka komorní hry.

Pan učitel Vít Pavlíček se uplatnil v akordeonovém triu: Vít Pavlíček – Jan Meisl – Michaela Sedlářová. Na tomto kurzu tímto proběhla ostravská premiéra skladby českého skladatele a akordeonisty Jana Meisla s názvem Jesenická balada, op. 225, pro akordeonové trio.

Všichni účastníci byli s průběhem akordeonových kurzů velmi spokojeni a těší se na další spolupráci.

 

autor: Vít Pavlíček, akordeonové oddělení ZUŠ FM

 

 

AAA trio
Zkouška tria Pavlíček - Meisl - Sedlářová
Trio Pavlíček - Meisl - Sedlářová po vystoupení.jpg
Seminář
Seminář
Seminář
Seminář
Seminář
Lektor Dariusz Kowniacki.jpg